UMKAUMKA

Otváracia konferencia

31.5.2023

Aj tento rok zažívame na Slovensku silné dôsledky klimatických zmien.  Prichádzajú rýchlejšie, ako varovali všetky predpovede a ich dôsledky sú túto zimu znásobené aj energetickou krízou. Ako architektov sa nás táto situácia dotýka výrazne viac ako iných profesií – sme to my, kto našimi návrhmi určujeme  (ne)náročonosť vykurovania či chladenia objektov a verejných priestorov, v ktorých žijeme a pracujeme, využívanie stavebných materiálov a procesov s (veľkou) uhlíkovou stopou pri novej výstavbe či rekonštrukcií. Na urbanistickej mierke sme spoluzodpovední aj za (ne)potrebu využívania áut pri každodennom živote v meste a jeho okolí.

Naozaj nie je možné navrhovať naše mestá efektívnejšie?  Aké nástroje a technológie máme ako architekti a urbanisti k dispozícií? Čo môžme robiť inak? Vie dobrý návrh priestorov pomôcť tým najzraniteľnejším?

Hľadať odpovede na tieto otázky je cieľom novej spolupráce FAD STU a nórskej University of Stavanger prostredníctvom projektu „Urban and community sustainability in planning and architecture“ – Udržateľnosť miest a komunít v plánovaní a architektúre, podporenom z  Nórskych grantov a štátneho rozpočtu SR v stredu 25.1. 2023 na pôde FAD odštartovalo hľadaním odpovede na hneď prvú otázku, či je možné aj v našich podmienkach navrhovať energeticky nezávislé, ba dokonca plusové mestské štvrte. Spolupráca však bude trvať až do apríla 2024 a jej súčasťou bude inovácia obsahu a metód výuky viacerých predmetov na baklárskom a inžinierskom stupni štúdia pod vedením doc. Ing.arch. K. Smatanovej, PhD. a doc. Ing.arch. Lei Rollovej, PhD.; spoločné konzultácie diplomových a PhD prác s nórskymi architektami, možnosť vycestovať na krátku výskumnú mobilitu na Univerzitu v Stavangeri, ako aj záverečný workshop a konferencia spojená s prezentáciou všetkých nových poznatkov.