UMKAUMKA

Workshop projektu UMKA Stavanger, Nórsko

15.2.2024

18.–21. október 2023

Workshop v nórskom Stavangeri sa viazal na podporu vytvárania spoločných výskumných tímov školiteľov a doktorandov medzi oboma univerzitami. Inšpiratívne pre slovenský kontext sú najmä spolupráce medzi akademickým sektorom a praxou: UiS a mestom Stavanger) a regionálnou administratívnou samosprávou (Rogaland), so zameraním sa na prístupy a riešenia klimatickej zmeny. Obzvlášť dôležité bolo aj pochopenie úlohy podnikateľského sektora, práve (lokálnej) sociálnej ekonomiky, ktorý hrá pri "zelenej" trasnformácií kľúčovú úlohu ako nositeľ zmeny. Transformácia mestských štvrtí prebieha aj za využitia európskych zdrojov v rámci schémy New European Bauhaus ( Nebstar project ), ktorá efektívne kombinuje opatrenia stavebných intervencií s aktívntym zapojením a budovaním miestnych komunít. Tieto aktivity reflektujú aj výskumy tímov školiteľov a doktorandov z FAD STU, reagujúc na problematiku zdravého a klimaticky odolného plánovania mesta, od mierky strátegie až po mierku tvorby mestských priestorov, architektúry a výberu materiálov. Samostatne riešenou témou boli aj diskusie a plánovanie ďalšej výskumej spoluprácie medzi oboma univerzitami, ale aj spolupráce s ďalšími lokálnymi partnermi – mestskými samosprávami a regionálnymi autoriatmi, čo zvyšuje efektívny dopad hlavných cieľov projektu: zlepšovať a rozvíjať spoluprácu medzi inštitúciami v Nórsku a na Slovensku v problematike „zelených“ a udržateľných riešení.